Jedan od vodećih časopisa za kardiološke bolesti u svijetu “Circulation Research” objavio je ovih dana novi rad Genosovih znanstvenika pod nazivom “Glycosylation Profile of Immunoglobulin G Is Cross-Sectionally Associated Wth Cardiovascular Disease Risk Score and Subclinical Atherosclerosis in Two Independent Cohorts” koji ukazuje na povezanost glikana i rizika za nastanak kardioloških bolesti. Također, ovaj ugledni časopis, dodatno je u uvodnom editorijalu istaknuo Genosovo istraživanje te predstavio mladog hrvatskog znanstvenika i jednog od prvih autora rada dr. sc. Ivana Gudelja u rubrici Meet the First Authors.
Genosovi su istraživači, u konzorciju s kolegama iz Velike Britanije, otkrili da formiranje lezija u arterijama i subkliničkoj aterosklerozi korelira s nekim tipovima IgG glikozilacije. Istraživanje je provedeno na kohorti od 2970 žena u dobi od 40 do 79 godina, a mjerena su 76 svojstva IgG glikozilacije koja su povezana s procijenjenim desetogodišnjim rizikom od kardiovaskularnih bolesti (plakom na karotidnim i femoralnim arterijama mjerenim ultrazvukom). Istraživanje je pokazalo da 4 mjerena svojstva te jedna vrsta IgG glikozilacije GlycA može predvidjeti povećani rizik od nastanka kardiovaskularnih bolesti čak i nakon što su uzeti u obzir drugi poznati faktori rizika za nastanak ovih bolesti, što je iznimno važno otkriće s obzirom da su ove bolesti među najraširenijim kroničnim bolestima današnjice s velikim udjelom u smrtnosti.
Ovo je istraživanje također pokazalo da GlycanAge test, koji je već dostupan na hrvatskom tržištu, može mjeriti i navedeni kardiološki rizik. Prema upalnoj teoriji starenja ona je posljedica sve veće osnovne razine upale u organizmu, a kako se upala u bilo kojem organu reflektira i na krv, glikani imaju veću moć mjerenja biološkog starenja cijelog organizma od drugih testova biološke dobi (npr. testa telomera), jer mogu predvidjeti bolesti vezane za starenje, kao što su dijabetes tipa 2, kardiovaskularne ili neurodegenerativne bolesti.
GlycanAge test mjeri analizirani IgG glikanski profil pomoću tri indeksa; GlycanMature, GlycanYouth i GlycanHealth. Nova studija je pokazala kako je razina glavnih glikana mjerenog pomoću GlycanYouth i GlycanHealth indeksa (koji mjere razinu protuupalnih glikana) u negativnoj korelaciji sa desetogodišnjim aterosklerotskim rizikom. Ova nova saznanja označuju GlycanAge kao test koji je u stanju identificirati rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Genos se u svojim znanstvenim istraživanjima orijentirao na proučavanje glikana kao biomarkera za pojavu različitih bolesti i stanja te se pozicionirao kao globalni predvodnik personalizirane medicine bazirane na glikanima. U prilog tome govori podatak da je prof. dr. sc. Gordan Lauc nedavno u Kini na 7. Godišnjem nacionalnom kongresu direktora centara za preventivnu medicinu održao uvodno predavanja, a domaćini su pokazali velik interes da u području preventivne medicine primijene glikanske biomarkere.