Dostavna služba medicinskih potrepština koju vodi američka firma Zipline dronovima će opskrbljivati 12 miliona ljudi vakcinama i životno važnim lijekovima.
Pripremila: Jasmina Hadžić
- Ziplineov dron slijeće u njihov distributivni centar u zapadnoj Ruandi. Zipline je taj koji dizajnira i upravlja dronovima i distribucijskim centrima.
- U hitnim slučajevima balistički padobran sigurno spušta dron na zemlju.
- Lansiranje Ziplineovog drona brzinom od 100 km/h.
- Paket koji nosi tri jedinice krvi spušta se na zemlju.
- Flota je spremna za utovar s paketima. Krila (na slici desno) odvajaju se za efikasnije djelovanje na zemlji.
‘Niko u Gani ne bi smio umrijeti zbog toga što u hitnom slučaju ne može dobiti lijek’, rekao je ganski predsjednik Nana Akufo-Addo u povodu pokretanja dostava u istočnome gradu Omenakou, lokaciji jednog od četiri distribucijska centra za dronove.
Dronovi će biti korišteni za dostavu 148 krvnih proizvoda, lijekova koji spašavaju život i vakcina.
Dronovi lete od 0 do 24
Tom dostavnom službom upravlja Zipline, firma za robotiku iz Silicijske doline, uz podršku ganskog ministarstva zdravstva i Globalnog saveza za vakcine i imunizaciju (GAVI). Do 30 dronova po distribucijskom centru bit će spremno letjeti od 0-24 dostavljajući vakcine – među kojima one protiv žute groznice, dječje paralize, ospica, meningitisa i tetanusa – u oko 2000 zdravstvenih ustanova širom Gane.
Narudžbe putem SMS-a
Dronovi, koji mogu ponijeti do 1,8 kilograma tereta i letjeti brzinom od 110 kilometara na sat, također će dostavljati lijekove koji spašavaju život – kao što su serum kod ugriza zmija i vakcina protiv bjesnoće, što su slučajevi u kojima je važna svaka minuta, rekao je glavni izvršni direktor GAVI-a Seth Berkley. Zipline je objasnio kako će to funkcionirati: liječnici i medicinske sestre naručit će hitnu vakcinu ili lijek putem SMS-a, a dostava će stići u roku od 30 minuta.
Jednostavno naručivanje
Liječnici šalju narudžbe putem jednostavne aplikacije za bilo koji lijek koji im je potreban i kada im zatreba. Medicinski proizvodi su pohranjeni u glavnim distribucijskim centrima Ziplinea i brzo se prebacuju na bilo koje odredište. Time se održava cjelovitost hladnog lanca i integritet proizvoda, a istodobno se eliminiše otpad.
Električni pogon
Zipline pakira narudžbu, a zatim je pokreće u let. Leteći brzinom od preko 100 km/h, vitalni proizvodi stižu brže od bilo kojeg drugog načina prijevoza. Ovi dronovi lete bez pilota i rade na baterije, što automatski smanjuje troškove i emisiju štetnih gasova.
Blizina pacijentima
Navedeni dronovi lete iznad udaljenih planina, rijeka i ispranih cesta, što znači da ne trebaju lokalnu infrastrukturu da bi služili zajednicama. U roku od pola sata medicinski materijal se s neba doprema padobranom, tako da primatelji ne komuniciraju sa samim dronom.
Pouzdano rješenje
Dronovi slijeću isključivo u distribucijski centar gdje ih operateri brzo pripremaju za sljedeći let. Taj postupak je izuzetno poboljšan kako bi podržali stotine isporuka dnevno po distribucijskom centru, u svim vremenskim uslovima. Iz kompanije ističu kako su usredotočeni na vođenje elitne operacije kako bi ljekari mogli da se usredotoče na pružanje njege koju pacijenti zaslužuju.
500 isporuka na dan
Dnevni kapacitet svakog distribucijskog centra je 500 isporuka, što ukupno predstavlja količinu do jedne tone lijeka i krvnih proizvoda, dnevno.
Nebitno da li je kiša ili sunce
Ovi dronovi dokazano djeluju i u ekstremnim uslovima: od vruće kalifornijske pustinje do kišnih planina Ruande – lete kroz stvarno vrijeme, danju i noću.
30 minuta
Prosječno vrijeme od narudžbe do isporuke je pola sata. Nekad je to bila 5-satna vožnja kamionom ka brojnim bolnicama.
Servisni radijus od 80 km
Jedan distribucijski centar Ziplinea može pružiti trenutni medicinski pristup milionima osoba u radijusu od 80 km. Za velike zemlje, ova kompanija gradi mrežu distributivnih centara.
1,8 kg korisnog tereta
Teret kojeg jedan dron može ponijeti je 1,8 kg. Npr., jednim letom moguće je isporučiti do 3 jedinice krvi. Za veće narudžbe istovremeno se šalje više dronova.
Pouzdanost prije svega
Dron ima dva motora i ako jedan prestane raditi, drugi preuzima let. Isto vrijedi i za snagu, te komunikacijski i navigacijski sistem. Povrh svega toga, ova bespilotna letjelica ima sistem za slijetanje uz pomoć padobrana kao rezervni plan.
Oko svijeta za 7 dana
Dron može preletjeti više od 40.000 km sedmično. To je ekvivalent putu oko planete!