Kao prvi 4.0. Univerzitet u regionu, Medicinski fakultet Univerziteta Sarajevo School of Science and Technology pokrenuo je master studij Zdravstvena ekonomika i farmakoekonomika, slijedeći svoju strategiju modernih visokoškolskih ustanova, koje osiguravaju sticanje aplikabilnih znanja primjenama savremenih tehnologija.
Kao ključna prepreka za veću implementaciju farmakoekonomskih principa, skoro uvijek, ističe se problem nedovoljne informisanosti, edukacije i nepostojanja prilike o sticanju formalnog znanja iz ove oblasti od strane svih sudionika u zdravstvenom sistemu.
Pored nedostatka formalne edukacije, nedostupnost adekvatnih programa, posebno na jezicima koji se govore u Bosni i Hercegovini i zemljama okruženja, rezultirali su pokretanje predmeta Zdravstvena ekonomika i farmakoekonomika u dodiplomskoj nastavi na studiju medicine, stomatologije i farmacije Univerziteta SSST.
Potreba da diplomiranim studentima, ali i profesionalcima sa iskustvom kojih se ova oblast tiče i sa kojom se susreću u svakodnevnom radu osigura osnovna znanja i razumijevanja farmakoekonomskih principa i metoda, rezultirala je odlukom o pokretanju prvog master studija iz oblasti zdravstvene ekonomike i farmakoekonomike.
Ovo je prvi akademski postdiplomski studij pokrenut u Bosni i Hercegovini i zemljama regije, kao odgovor potrebama tržišta i sve većem interesu svih aktera za naučnim pristupom evaluacije zdravstvenih tehnologija.
Program master studija kao studija drugog ciklusa, polaznicima će na jednom mjestu pružiti sadržaje vezane za osnovne koncepte zdravstvene ekonomike, farmakoekonomike i procjene zdravstvenih tehnologija kroz predavanja i praktični rad.
Predavači uključeni u nastavni proces su akademski stručnjaci, ali i stručnjaci iz prakse te gostujući predavači predstavnici institucija koje koriste farmakoekonomske analize, kako iz Bosne i Hercegovine, tako i iz zemalja regije i Europe.
Važnost i primjena procjene zdravstvenih tehnologija (PZT odnosno HTA) i zdravstvene ekonomike, odnosno farmakoekonomike, prilikom donošenja odluka o ispravnoj alokaciji raspoloživih resursa nameće se kao neizbježna.
22. juna 2021. godine Vijeće Europe i Europski parlament su postigli politički dogovor o zakonskom prijedlogu koji se tiče zajedničkog rada na procjeni zdravstvenih tehnologija.
Nova pravila predviđaju saradnju država članica na nivou EU na zajedničkim kliničkim procjenama i zajedničkim naučnim konsultacijama o zdravstvenim tehnologijama. Ovaj zajednički rad će pružiti vrijedne naučne informacije nacionalnim zdravstvenim vlastima kada budu donosile odluke o cijenama i nadoknadi troškova zdravstvene tehnologije.
Nova pravila će postati direktno primjenjiva, u fazama, tri godine od stupanja uredbe na snagu.
Uzimajući u obzir tendencije Bosne i Hercegovine ka priključenju Europskoj uniji, kao i činjenici da se u procesu pridruživanja već znatan broj zakona prilagođava zakonima Unije, za očekivati je da će se i ova oblast detaljnije urediti u našoj zemlji.
Pored toga, znanja i vještine stečene na ovom studijskom programu otvaraju mogućnost učešća naših edukovanih stručnjaka u različitim projektima Europske unije ili profesionalnom angažmanu.
Zdravstvene tehnologije podrazumijevaju:
- lijekove
- medicinska sredstva (proizvode)
- dijagnostičke metode i metode liječenja
- metode rehabilitacije i prevencije
Tokom procjene zdravstvene tehnologije obično se razmatraju sljedeći aspekti:
- djeluje li bolje, jednako dobro ili gore od postojećih alternativnih načina liječenja
- terapeutski učinci, kao i moguće nuspojave
- utjecaj na kvalitetu života
- način primjene
- trošak
- uticaj na organizaciju sistema zdravstvene zaštite u primjeni liječenja.
Kome je master studij namijenjen?
Učesnicima u u zdravstvenom sistemu sa prethodno završenim studijima zdravstvenog ili ekonomskog usmjerenja.
Posbano je namijenjen uposlenicima:
- Farmaceutske industrije koji rade na poslovima pristupa tržištu, marketingu i prodaji
- Zdravstvenih insitucija na poslovima upravljanja, donošenja odluka o finansiranju zdravstvenih usluga, lijekova i dijagnostičkih sredstava
- Fondova/zavoda zdravstvenih osiguranja te privatnih osiguravajućih kuća
- Ministarstava zdravstva i zavoda/instituta za zdravlje
- Zdravstvenim radnicima kao donosiocima odluka na mikro i makro nivou (propisivači, članovi komisija, stručnih tijela za izrade terapijsko-dijagnostičkih smjernica)
- Farmaceutima u različitim segmentima farmacije (apoteke, industrija, agencije i druga tijela)
Način studiranja i oblasti
Program nosi 60 ETCS kredita i odvija se kroz dva semestra tokom kojeg će polaznici proći kroz sljedeće oblasti:
- Metodologija naučnog rada, sa posebnim osvrtom na aplikabilnost u zdravstveno-ekonomskim studijama
- Osnovne karakteristike zdravstvenih sistema, u okviru čega će se prezentirati koncepti postojećih zdravstvenih sistema i modela finansiranja, te razmatrati moguće reforme
- Ekonomija u zdravstvenom sektoru/zdravstvena ekonomika, sa prikazom osnovnih ekonomskih teorija i specifičnosti zdravstvenog sektora
- Osnovni pojmovi farmakoekonomike, u čijem okviru će polaznici dobiti osnovne informacije o vrstama farmakoekonomskih analiza, te primjene modeliranja prilikom izrade farmakoekonomksih studija
- Procjene zdravstvenih tehnologija, kao šireg koncepta primjenjivog na dijagnostička, terapijska i druga sredstva i kapitalne investicije u zdravstvu
- Promocija zdravlja, kao bitan segment javno-zdravstvene politike u cilju adekvatne prevencije, postavljanja politika u zdravstvu i unapređenje sistema.
Nastava će se izvoditi, na bazi IMCL (Interactive Multichannel Learning) metode kroz:
- Direktni kontakt – on-site nastava
- Putem on-line platformi
- Izradu seminara i istraživačkih projekata
- Završni rad
Po završetku studija, polaznici stiču zvanje „Magistar biomedicine – smjer Zdravstvena ekonomika i farmakoekonomika“.
Magistri zdravstvene ekonomike i farmakoekonomike imaće kompetencije za:
- Dizajniranje farmakoekonomskh studija
- Tumačenje rezultata farmakoekonomskih studija
- Izradu izvještaja o procjeni zdravstvene tehnologije
- Izradu modela farmakoekonomskih analiza
- Kritičku evaluaciju objavljenih istraživanja
- Evaluaciju zdravstvenih investicija i politika
Više informacija o studijskom programu i načinu upisa možete dobiti putem internet stranice Univerziteta SSST: ssst.edu.ba ili putem e-maila: admissions@ssst.edu.ba