Preseljenje u novu zgradu Klinike za dječje bolesti Sveučilišne kliničke bolnice Mostar bio je povod za razgovor sa dr. Marijom Novaković Bošnjak, predstojnicom Klinike. U intervjuu za Valetudo magazin govorila je poboljšanju uvjeta rada, modernoj opremi, širenju usluga i smanjenju listi čekanja… (Foto: SKB Mostar)
Koliko će nova zgrada Klinike za dječje bolesti Sveučilišne kliničke bolnice Mostar omogućiti proširenje usluga, unaprjeđenje medicinskih metoda i dijagnostike te kako će to koristiti pacijentima, neka su od pitanja koja smo postavili dr. Mariji Novaković Bošnjak, predstojnici Klinike.
Valetudo: Iz čega se rodila potreba za izgradnjom potpuno novog objekta?
Novaković Bošnjak: Prema procjeni stručnjaka stara zgrada se nije mogla kvalitetno rekonstuirati i nadograditi a kao takva više nije mogla niti prostorno niti infrastrukturno odgovoriti potrebama i novim izazovima suvremene pedijatrije. Kao i ostale medicinske djelatnosti u našoj bolnici pedijatrija je posljednjih godina ozbiljno napredovala u stručnom, akademskom i kadrovskom smislu razvijajući svoje specijalističke i subspecijalističke vještine, a da bi mogla nastaviti u zadanom smjeru novo prostorno rješenje bilo je logičan odgovor na naše potrebe i potrebe naših pacijenata.
Valetudo: Tko je sve pomogao u izgradnji?
Novaković Bošnjak: Što se izgradnje tiče realizacija je počela od ideje našeg menadžmenta na čelu sa ravnateljem bolnice. Dosta uloženog truda rezultiralo je kreditnim zaduživanjem Vlade Hercegovačko-neretvanske županije kod Saudijskog fonda za razvoj kako bi se osigurala financijska sredstva za realizaciju projekta. U financijskom smislu pomogla je i Vlada FBiH, te Vlada RH tako da su troškovi izgradnje i opremanja naše nove zgrade dosegli na kraju oko 33 milona KM.
Valetudo: Što za vas znači preseljenje u novu zgradu?
Novaković Bošnjak: Mi ćemo preseljenjem u novu zgradu profitirati ne samo ugodnijim ambijentom i ljepšim uvjetima rada nego i velikim prostornim proširenjem jer nam je nedostatak prostora za rad u staroj zgradi doista otežavao svakodnevne aktivnosti. Naši subspecijalisti će prijeći u dovoljan broj ambulanti tako da neće biti razloga za duge ambulantne liste čekanja.
Također smo dobili novi prostor za dnevnu bolnicu koji do sada nismo imali, a aktivnosti iz dnevne bolnice smo obavljali unutar stacionara i zasigurno time utjecali na kvalitetu boravka u bolnici ležećim pacijentima.
“Klinika se sastoji od 10 Odjela i polikliničkog dijela s pripadajućim ambulantama, prijemnom ambulantom i dnevnom bolnicom.”
Svi naši odjeli u novoj zgradi imaju moderno opremljne sobe za djecu i majke pratilje s pripadajućim sanitarnim čvorom što je danas zaista neophodno u jednoj ozbiljnoj zdravstvenoj ustanovi. Naša nova jedinica intenzivnog liječenja djece i novorođenčadi zaista je impozantna. Prostorno i opremom je nadmašila sva moja očekivanja i može stati uz najbolje pedijatrijske intenzivne jedinice u regiji.
Radi loših uvjeta na odjelu neonatologije majkama nije bilo moguće boraviti uz bolesnu novorođenu djecu. Preseljenjem u novu zgradu mijenjamo i tu praksu čime ćemo vjerujem ohrabriti i majke u tom izazovnom razdoblju života. Naši stariji, pokretni pacijenti imat će priliku da se u slobodno vrijeme igraju s vršnjacima u novim, modernim prostorima za odmor i igru. Pedijatrija bi trebala zračiti pozitivnom energijom, stvaranjem lijepih veza i uspomena, sve skupa u ugodnom ambijentu koji osigurava siguran boravak i podršku u trenutcima kad su naši pacijenti najranjiviji.
Valetudo: Na koji način ćete podići kvalitetu zdravstvene skrbi za pacijente?
Novaković Bošnjak: Osiguranjem novih prostora i opreme za rad otvorila su se i nova kadrovska rješenja. U našoj Klinici pacijenti će prvi put u povijesti imati Odjel i ambulantu za dječju imunoreumatologiju. U tijeku je stručno usavršavanje našeg prvog subspecijaliste.
“Mi konstantno apeliramo na povećanje procjepljenosti i promjenu svijesti o cijepljenju.”
Posljednjih godina uveli smo dosta novih terapijskih i dijagnostičkih procedura na svakom našem odjelu, a nova oprema omogućit će nam daljnje napredovanje i usavršavanje navedenih metoda tako da će potrebe naših pacijenata za liječenjem negdje drugo zaista biti svedene na minimum.
Valetudo: Koliko se pacijenata liječi u klinici godišnje?
Novaković Bošnjak: Godišnje se u Klinici za dječje bolesti u stacionaru liječi oko 2000 pacijenata. U dnevnoj bolnici se obradi oko 1400 pacijenata, a broj ambulantnih pregleda u svim našim ambulantama zajedno prošle godine je dosegao 16.500. Broj pregledane djece u prijemnoj ambulanti u protekloj godini je 5.444.
Valetudo: Koji uzrasti djece se liječe u Klinici?
Novaković Bošnjak: U Klinici za dječje bolesti liječimo bolesnu djecu od rođenja do navršenih 18 godina života.
Valetudo: Koje su najčešće dijagnoze s kojima se susrećete u radu?
Novaković Bošnjak: Široka je lepeza dijagnoza koje susrećemo u svakodnevnom radu, ovisno o odjelu na kojem radimo. Sezona je respiratornih infekcija pa su najučestalije trenutno bolesti respiratornog sustava. Ali svakako ću spomenuti i bolesti urinarnog i gastrointestinalnog trakta. Ne bih zanemarila niti povećan broj neuroloških i onkoloških pacijenata u pedijatrijskoj populaciji niti endokrinološke dijagnoze kod djece kao i veliki broj prijema i obrada kroz odjel za neonatologiju naše klinike. Nažalost imamo i onih najteže bolesnih pacijenata koji se liječe na našem odjelu intenzivne njege.
Valetudo: Zbog čega roditelji najčešće dovode djecu, a moglo bi se prevenirati?
Novaković Bošnjak: Najčešći pregledi u prijemnoj ambulanti naše klinike su pregledi radi febriliteta. Uglavnom se radi o virusnim i bakterijskim infekcijama kod djece. Mi konstantno apeliramo na povećanje procjepljenosti i promjeni svijesti o cijepljenju. Jedan dio problema sigurno bi se riješio na ovaj način. Drugi problem nam je neprikladno ponašanje u vrijeme povećane incidencije respiratornih infekcija, u smislu boravka djece u gužvi, u zatvorenim i zapušenim prostorima te pothlađivanje na niskim temperturama vani. U novorođenačkoj dobi svakako bih izdvojila bespotrebne rane posjete rodbine i prijatelja novorođenoj djeci.
Valetudo: Izazovi i kako ih prevazilazite?
Novaković Bošnjak: Svakodnevno se suočavamo s raznim izazovima u medicinskoj i nemedicinskoj praksi. Raznoliki su i ja im ne bih pridavala puno pažnje, a ono što bih naglasila je da smo svaki izazov do sada uspješno riješili, hvala Bogu.
Valetudo: S čime se možete pohvaliti?
Novaković Bošnjak: Ako mogu, onda ću se najprije pohvaliti izvrsnim pojedincima i osobljem koje je zapravo živa Klinika za dječje bolesti i ono što novoj zgradi daje smisao. Ponosim se svim njihovim svakodnevnim naporima da se educiraju i rastu na akademskom i stručnom putu posebno, ulažući nesebično sebe kako bi mogli odgovoriti na najteže izazove i potrebe naših pacijenata. Pohvalila bih se svim novim metodama koje uvodimo i radimo, a to su: kardiokirurški zahvati u dječjoj populaciji, fetalna ehokardiografija, pH metrija, endoskopske pretrage dišnog i gastrosustava, EMNG, ceVUS, urodinamika, sve purifikacijske metode krvi (hemodijafiltracija, hemodijaliza, plazmafereza..), sve metode suvremene potpore multiorganskom zatajenju i ostalim potrebnim dijagnostičko terapijskim metodama koje suvereno radimo već godinama kako bi naši pacijenti dobili najbolju zdravstvenu zaštitu u našoj Hercegovini.
“Dosta se brige u prethodnim godinama posvetilo stručnom usavršavanju osoblja.”
Valetudo: Koliko se ulaže u edukaciju i stručno usavršavanje osoblja?
Novaković Bošnjak: Dosta se brige u prethodnim godinama posvetilo upravo stručnom usavršavanju osoblja tako da danas možemo reći da u Klinici radi 26 specijalista pedijatrije (od toga 16 subspecijalista, 3 liječnika u tijeku subspecijalističkog usavršavanja i 7 specijalista pedijatrije), 12 kliničkih specijalizanata i 7 gostujućih specijalizanata.
Valetudo: Koliko ste povezani s kolegama i drugim ustanovama u našoj zemlji i dalje?
Novaković Bošnjak: Imamo lijepe prijateljske i kolegijalne veze sa svim pedijatrijskim klinikama u našoj zamlji i u RH. Većina nas je dio specijalističkog i subspecijalističkog staža obavila u KBC Zagreb, KBC Split ili UKC Sarajevo tako da smo stekli kako vrijedna iskustva i znanja tako i prijateljstva i važne veze koje nam puno znače u rješavanju izazova u našoj kliničkoj praksi.
Valetudo: Kako je ustrojena klinika?
Novaković Bošnjak: Klinika se sastoji od 10 Odjela i polikliničkog dijela s pripadajućim ambulantama, prijemnom ambulantom i dnevnom bolnicom. Pod istim krovom s nama sad su i Klinika za dječju kirurgiju sa ambulantom za dječju kirurgiju i oftalmološka abulanta za djecu.
Valetudo: Koliko imate osoblja?
Novaković Bošnjak: Uz gore navedene liječnike klinike imamo 77 medicinskih sestara i tehničara te 15 djelanica u kuhinji i na održavanju čistoće.
Valetudo: Smatrate li da je to dovoljno osoblja i imate li potrebu za dodatnim kadrovima?
Novaković Bošnjak: Preseljenjem u nove prostore će nam trebati nešto veći broj medicinskih sestara i tehničara obzirom da je poliklinički dio Klinike puno veći u odnosu na onaj u staroj zgradi i na to da u novoj zgradi imamo dnevnu bolnicu i jedan novi odjel više.


