Fond je pripremio osvrt o svim najvažnijim aktivnostima u prošloj godini, koja je dostupna i na internet stranici Fonda, u cilju da se cjelokupnoj javnosti približi zdravstveno osiguranje, ali i da se građani informišu o svojim pravima.
Izvor: FZO RS
Fokus rada Fonda zdravstvenog osiguranja RS je nadogradnja prava iz zdravstvenog osiguranja uz maksimalnu kontrolu i upravljanje svim troškovima
ŠTA JE SVE URAĐENO U 2021. GODINI?
Još jedna godina je iza nas koja je zbog epidemiološke krize pomalo ličila na onu koju smo svi htjeli da zaboravimo – 2020. godinu. Virus korona, nažalost, nije nestao niti su se smanjile njegove razmjere, ali i u takvim okolnostima, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske uspio je da osigura finansijsku stabilnost zdravstvenog sistema, nadograđuje paket prava obaveznog zdravstvenog osiguranja i pojednostavljuje procedure. U izazovnim vremenima postoje mnoga ograničenja, ali ukoliko postoji jasan pravac djelovanja, odlučnost u kreiranju procesa koji mijenjaju sliku zdravstva – rezultat je neminovan. Donosimo kratak presjek rada Fonda, odnosno rezime naših aktivnosti koje su primarno imale samo jedan cilj – učiniti zdravstvenu zaštitu još kvalitetnijom, funkcionalnijom i efikasnijom!
NAGRADE I PRIZNANJA
Godinu 2021. smo počeli sa nagradama i priznanjima, pa je tako Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske odlikovan Ordenom Njegoša 1. reda od strane zbog izuzetnih zasluga i doprinosa u borbi protiv pandemije virusa korona. Orden je uručen vršiocu dužnosti direktora FZORS Dejanu Kusturiću. V.d. direktoru Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Dejanu Kusturiću uručen je ”Zlatni grb grada” za doprinos Fonda borbi protiv pandemije virusa korona. Priznanje je uručeno na svečanoj akademiji koja je održana u Banskom dvoru u Banjaluci.
FINANSIRANJE ZDRAVSTVENIH USLUGA ZA SVE GRAĐANE
Fond je i u 2021. godini nastavio da finansira zdravstvene usluge za sve građane (osigurane i neosigurane) budući da još traje vanredna situacija izazvana pandemijom virusa korona. Time je Republika Srpska postala jedinstvena u regionu, ali i šire, jer se skoro dvije godine korišćenje zdravstvene zaštite neuslovljava uplatom doprinosa za zdravstveno osiguranje! I na ovaj način, Republika Srpska pokazuje da je socijalno odgovorna i da brine za svoje građane.
NOVA PRAVA
Zamjena procesora za kohlearne implantate
Fond je, pored kohlearnih implantata, počeo da finansira i procesor zvuka za korisnike kohlearnog implant sistema, odnosno zamjenu postojećih procesora. Ovo novo pravo uvedeno je u 2021. godini, zahvaljujući izmjeni Pravilnika o pravu na medicinska sredstva. Tako da Fond za djecu do 15 godina u potpunosti finansira zamjenu postojećih procesora koja koštaju više od 17.000 KM, roditelji djece od 15 do 18 godina partcipiraju u troškovima zamjene ovih procesora u iznosu od 5 odsto, a lica starija od 18 godina sa 10 odsto.
Novi lijekovi
I 2021. godina bila je ona u kojoj je Fond u skladu sa mogućnostima i prateći svjetske terapijske smjernice nastojao da u zdravstveni sistem uvodi nove lijekove koje doprinose efikasnijem liječenju i unapređuju kvalitet života oboljelih. Tako je u 2021. godini uvedeno još 17 novih lijekova koji su zastupljeni na različitim listama i time još jednom potvrdili da je poslovna politika Fonda usmjerena na kvalitet i dostupnost zdravstvene zaštite.
Lijekovi koji se izdaju na recept
Na listu A, gdje je participacija 10 odsto za osiguranike koji nisu oslobođeni ove obaveze (oni koji jesu ne plaćaju ništa), u ovoj godini uvrštena su tri nova lijeka za oboljele od dijabetesa tipa 2, za liječenje hronične opstruktivne bolesti pluća, te kapi za djecu ”holekalciferol” u većem doznom obliku u odnosu na dosadašnji oblik, čime je pojednostavljena primjena ovog lijeka. Na listu B gdje je participacija 50 odsto uvrštena su dva nova lijeka koji se koriste u liječenju kardiovaskularnih oboljenja. Pored novih lijekova, pet lijekova koji se koriste u liječenju hronične opstruktivne bolesti pluća „prebačeno“ je sa liste B na Listu A gdje je manje lično učešće pacijenata u troškovima za ove lijekove, što ujedno pokazuje spremnost Fonda da čim se za to stvore uslovi finansijski rastereti osiguranika ličnim plaćanjem. Fond sa ovim trendom, tačnije, finansiranjem novih lijekova nastavlja i u 2022. godini, pa već od 15 januara stupa na snagu nova Lista lijekova na kojoj će biti deset novih lijekova koji se izdaju na recept, poput lijekova za osteoporozu, ulcerozni kolitis, epilepsiju, arterijsku hipertenziju, dijetetski preparat za bebe i drugi. Za ove namjene i u narednoj godini planirano je više novca, jer je u cilju da dostupnošću lijekova doprinesemo efikasnosti u liječenju.
Osnovna bolnička lista
U 2021. godini na Osnovnu bolničku listu lijekova uvršteno je pet novih lijekova. Tako se na ovoj listi nalazi lijek koji se koristi za pacijente sa nezadovoljavajućom kontrolom dijabetesa, a ova terapija se uvodi na osnovu mišljenja ljekara odgovarajuće grane medicine. Takođe, uvršten je i lijek koji se upotrebljava kada primjena drugih oblika vitamina D nije moguća ili kada se ne postiže terapijski uspjeh. Osim njih, na ovoj listi nalazi se i novi antibakterijski lijek, te lijek koji se primjenjuje u ginekologiji, a koristi se za odgodu prijetećeg prijevremenog poroda kod trudnica uz određenu indikaciju.
Poseban program FZO RS
Fond je u proteklih nekoliko godina posebnu pažnju posvetio finansiranju novih, savremenih terapija koje iziskuju ogromna finansijska sredstva. Cilj svih ovih skupih i inovativnih terapija jeste da se spriječi progresija bolesti i omogući efikasnije liječenje. Fond je sa tom praksom nastavio i u ovoj godini, pa je u Poseban program uvršteno sedam novih, savremenih lijekova, poput lijekova za liječenje HIV-a, reumatoidnog artritisa, bolesti oka, za liječenje moždanog udara, limfocitne leukemije, metastatskog kolorektalnog karcinoma, te za liječenje splenomegalije kod primarne mijelofibroze. Fond ove lijekove finansira za one pacijente koji imaju preporuku UKC RS.
NOVE USLUGE
Fond je u 2021. godini počeo je da finansira još 25 novih zdravstvenih usluga koje do sada nisu bile dio zdravstvenog sistema. Time je nastavljen trend uvođenja novih usluga u zdravstvene ustanove u Srpskoj, jer je u proteklih pet godina uvedeno više od 300 novih usluga zbog kojih su se ranije naši osiguranici upućivali na liječenje izvan Republike Srpske. Najviše usluga u prošloj godini uvedeno je u UKC RS, tačnije 19 novih dijagnostičkih usluga. Takođe, nove usluge su uvedene i u Zavodu za transfuzijsku medicinu iz oblasti krvi i krvnih komponenti koje su preporuke Evropske unije, a nove usluge uvedene su i u Zavodu za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović“. Finansiranje i uvođenje novih zdravstvenih usluga dio su strateške zdravstvene politike i opredeljenje da se ulaganjem u sopstveni razvoj i resurse smanji broj pacijenata koji moraju da odlaze na liječenje izvan Republike Srpske.
POJEDNOSTAVLJENJE PROCEDURA
Vantjelesna oplodnja u pandemiji virusa korona
Fond je u pandemiji virusa korona donio još jednu odluku u korist osiguranika i to kada je u pitanju procedura vantjelesne oplodnje. Naime, ukoliko se zbog korone postupak vantjelesne oplodnje prekine, osiguraniku će se izdati novo rješenje za istu proceduru koja je i prekinuta zbog virusne infekcije, odnosno osiguranik ne gubi pravo na jedan postupak, već je omogućeno ponavljanje postupka. Ovo je omogućeno izmjenom Pravilnika o sadržaju, obimu i načinu ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu, a sve u cilju da se osiguranicima u pandemiji maksimalno olakša pristup i korišćenje zdravstvene zaštite.
Jednostavnija procedura za oboljele od dijabetesa
Fond je pojednostavio proceduru za osiguranike koji boluju od dijabetesa – umjesto mjesečnog propisivanja potrošnog materijala koji se izdaju na recept omogućeno je tromjesečno propisivanje. To je precizirano izmjenom Pravilnika o pravu na medicinska sredstva. Dakle, osiguranici više ne moraju svakog mjeseca da na recept podižu potrošne materijale, nego na jedan recept mogu podići tromjesečne količine. To se odnosi na trakice za mjerenje šećera u krvi i u urinu, lancete i insulinske igle koje Fond već godinama finansira za oboljele od dijabetesa i koji se, inače, podižu na recept. Ova olakšica se odnosi i na osiguranike koji koriste hormon rasta, pa će im se insulinske iglice za jednokratnu upotrebu umjesto mjesečnih količina, takođe, propisivati za tri mjeseca.
POBOLJŠANJE DOSTUPNOSTI
Vantjelesna oplodnja
Još jedna novina koja je usvojena u ovoj godini, a počela je da se primjenjuje sredinom januara 2022. godine, odnosi se mogućnost propisivanja lijekova „progesteron“ (utrogestan) i „didrogesteron“ i ženama koje su u postupku vantjelesne oplodnje. Ovi lijekovi se nalaze na Listi A lijekova koji se izdaju na recept, a propisuju ih ginekolozi iz referentnih zdravstvenih ustanova.
Cistična fibroza
Izmjena koja je usvojena pred kraj prošle godine ima za cilj poboljšati dostupnost lijeka „dornaza alfa rastvor za raspršivanje“ kojeg koriste oboljeli od cistične fibroze. Od sredine janura omogućeno je da ovaj lijek oboljeli podižu u apoteci u mjestu prebivališta, umjesto u UKC RS kao što je do sada bio slučaj. Budući da ovaj lijek uglavnom koriste djeca, pa da roditelji sa djecom samo zbog lijeka ne bi putovali do UKC RS, Fond je omogućio da se ovaj lijek podiže u apoteci u mjestu prebivališta i na taj način podržao i realizovao inicijativu Saveza za rijetke bolesti.
INTEGRISANI ZDRAVSTVENI INFORMACIONI SISTEM (IZIS)
U 2021. godini počela je masovnija podjela elektronskih zdravstvenih kartica osiguranih lica, budući da je Integrisani zdravstveni informacioni sistem (IZIS) implementiran u svim javnim zdravstvenim ustanovama. Do sada je uručeno oko 550.000 elektronskih kartica. Sa upotrebom elektronskih kartica prestaje potreba ovjeravanja zdravstvenih knjižica. Napominjemo da IZIS nisu samo elektronske kartice, već međusobno uvezivanje zdravstvenih ustanova – integrisanje podataka u jedan sistem što podrazumijeva i razmjenu medicinskih podataka, što je i jedan od najvažnijih segmenata ovog projekta. Dakle, IZIS podrazumijeva potpunu integraciju, odnosno informacionu uvezanost svih ustanova zdravstvenog sistema Srpske, te upotrebu elektronskih uputnica, recepata, kartica (umjesto zdravstvenih knjižica) i elektronskog kartona.
IZMIRENA DUGOVANJA PREMA PRIVREDI
Fond je izmirio sva dugovanja za bolovanja prema privredi i to prema onim poreskim obveznicima koji redovno uplaćuju doprinose za zdravstveno osiguranje. Tako da je Fond, pored redovnih izmirenja dospjelih tekućih obaveza, izmirio i sav akumulirani dug iz prethodnih godina po osnovu refundacije neto plate za vrijeme privremene nesposobnosti za rad. Dakle, Fond je racionalnom politikom poslovanja, uz opredjeljenje da se podrži i olakša rad realnog sektora, uspio da izmiri sva ranija dugovanja.
DOSTUPNIJE INFORMACIJE IZ FZO RS
Dani Fonda
Fond je 27. jula obilježio 29 godina od osnivanja Fonda i tim povodom u svim filijalama organizovao promovisanje prava iz zdravstvenog osiguranja. To je bila prilika da se građani dodatno informišu o svojim pravima, procedurama ostvarivanja prava, kao i da navedu probleme sa kojima se susreću prilikom ostvarivanja prava. Tom prilikom su štampani i vodiči kroz prava iz zdravstvenog osiguranja koji su dostupni i na internet stranici FZO RS, kao i plakati zaštitnika prava osiguranih lica FZO RS. Pored toga, javnost je u kontinuitetu putem medija i društvenih mreža informisana o svim novinama u pravima osiguranika i bitnijim aktivnostima Fonda, a na sve upite kako medija, tako i nevladinih organizacija, osiguranika i drugih, pravovremeno je odgovarano. Takođe, urađen je i kratak film o FZO RS u kojem su prezentovani najznačajniji rezultati Fonda u proteklom periodu, sa akcentom na aktivnosti u toku pandemije.
Ugovori sa privatnim zdravstvenim ustanovama
Fond je u ovoj godini pripremio i kratka dokumenta o tome koje su sve zdravstvene usluge ugovorene sa privatnim bolnicama, ali i sa privatnim zdravstvenim ustanovama iz oblasti konsultativno-specijalističke zdravstvene zaštite (KSZ) , a sve u cilju da osiguranici na jednom mjestu imaju egzaktne podatke koje su usluge dostupne na uputnicu porodičnog doktora u privatnim ustanovama. Fond na ovaj način želi dodatno da informiše naše osiguranike kako bi spriječili svako eventualno kršenje prava u praksi. Osim toga, informisanjem osiguranika o pravima zdravstvenog osiguranja povećava se i svijest o važnosti zdravstvenog osiguranja, što je i jedan od ciljeva naše institucije.
HUMANOST NA DJELU
Radnici Fonda iz svih naših filijala širom Srpske u2021. godini su se više puta odazvali akcijama darivnja krvi, kako bi doprinijeli jačanju svijesti o značaju darivanja ove dragocjene tečnosti i kako bi pomogli pacijentima kojima je krv potrebna. Ove akcije u saradnji sa rukovodstvom Fonda pokrenuo je Aktiv dobrovoljnih davalaca krvi naše institucije. Tako su radnici FZO RS koji su u svom svakodnevnom radu na usluzi osiguranicima i na ovaj način pokazali da su u službi građana, posebno onih najugroženijih.
Fokus rada Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske je nadogradnja prava iz zdravstvenog osiguranja uz maksimalnu kontrolu i upravljanje svim troškovima. I za zdravstvene sisteme razvijenih zemalja veliki je izazov uskladiti potrebe sa sredstvima. Taj izazov ima i FZO RS koji i sa ograničenim budžetom, ali i sa neredovnom uplatom doprinosa, nastoji da osiguranicima obezbijedi paket prava koji po svom obimu i sadržaju ne zaostaje ni za mnogo razvijenijim zemljama. Zato je od prijeke važnosti da cjelokupna javnost postane svjesna značaja zdravstvenog osiguranja, jer zdravlje nije roba i nikada ne znamo kada će nam usluge zdravstvenog sistema zatrebati. Sa vjerom u naš zdravstveni sistem, želimo vam bolju i uspješniju 2022. godinu!