Bol je neugodan osjećaj koji može ograničiti mogućnosti i sposobnosti osobe u dnevnoj rutini. Često djeluje kao rano upozorenje da nešto nije u redu s Vašim tijelom. Široko prihvaćenu definiciju boli razvilo je Međunarodno udruženje za proučavanje boli: “Bol je neugodno osjetilno i emocionalno iskustvo povezano sa stvarnim ili potencijalnim oštećenjem tkiva ili uvjetovano tim oštećenjem ili ozljedom.”
Tjelesna bol može varirati od blage, lokalizirane nelagode do agonije. Može biti akutna i kratkotrajna ili postati hronični, dugoročni problem. Akutna bol ima zaštitnu funkciju za ljude, uči nas da izbjegavamo tjelesna oštećenja ili potencijalno štetne situacije i štiti ozlijeđeni dio tijela dok on zacjeljuje.
Međutim, tjelesna bol također može otežati bavljenje svakodnevnim aktivnostima i usporiti oporavak. Značajno može utjecati na promjenu Vašeg životnog stila, obavljanje poslova, odnose i neovisnost. Bol je uvijek subjektivna i svaki će pojedinac osjećati bol na sebi svojstven način.
Osjećaj tjelesnog bola
Akutna bol se obično pojavljuje iznenada i znak je da je Vaše tijelo pretrpjelo štetu. Trebala bi nestati kada ozljeda zacijeli. Hronična bol traje duže od akutne boli i ponekad je otporna na lijekove. Obično je povezujemo s dugotrajnom bolesti.
Liječenja tjelesne boli se uveliko razlikuju zbog brojnih faktora koji utječu na individualni doživljaj boli i njezine uzroke. Lijekovi protiv boli uključuju nesteroidne protuupalne lijekove, kortikosteroide i analgetike.
Prije posezanja za lijekovima za ublažavanje boli, poput topikalnog gela ili tableta, korisno je shvatiti zašto dolazi do boli i kako je najbolje s njom postupati. Ako ste u nedoumici, potražite medicinski savjet svoga ljekara ili farmaceuta.
JESTE LI ZNALI?
Tjelesna bol je više od samo fizičkog doživljaja jer 67% ljudi diljem svijeta smatra da im ona umanjuje kvalitetu života.*
*GSK Global Pain Index Research (2014.), izvješće
Kada Vam tjelesna bol onemogućava slobodno kretanje, život ostaje bez nekih radosti. U takvim trenucima Vam pouzdani Voltaren lijek u obliku gela mogu pomoći pri ublažavanju boli i ponovno Vas pokrenuti.
Šta je Voltaren?
Voltaren gelovi, koji su dostupni u slobodnoj prodaji bez recepta, sadrže nesteroidni protuupalni lijek koji se zove diklofenak. Diklofenak djeluje tako što inhibira prostaglandine, tvari u tijelu koji uzrokuju bol i upalu. Umanjujući njihovo djelovanje, diklofenak omogućava ublažavanje boli i smanjivanje upale.
Voltaren gelovi su topikalni lijekovi, što znači da ih primjenjujemo na kožu zahvaćenog područja. Djeluju tako što apliciraju diklofenak na površini kože; lijek nakon toga prodire kroz kožu ciljajući upaljena tkiva (npr. oko zgloba) kako bi ublažio bol, smanjio oteklinu i pomogao u procesu zacijeljenja.
Postoje dve formulacije Voltarena koje se mogu primjenjivati na koži, a svaka nudi vlastiti niz koristi.
- Voltaren Emulgel 1% sadrži 1,16% diklofenaka u obliku gela. Prikladan je za kratkotrajno ublažavanje boli ili na duži period u trajanju do 3 sedmice, uz primjenu od tri do četiri puta na dan. Dokazano smanjuje akutnu bol unutar sat vremena od primjene.
- Voltaren Forte 2% gel sadrži dvostruku koncentraciju diklofenaka, 2,32%. To znači da ga je dovoljno primjenjivati dva puta na dan (u razdoblju do 2 sedmice, ako je potrebno) kako bi pružio olakšanje od boli i upale te povećao pokretljivost.
PRIJE UPOTREBE PAŽLJIVO PROČITATI UPUTSTVO O LIJEKU. ZA OBAVIJESTI O INDIKACIJAMA, MJERAMA OPREZA I NEŽELJENIM DEJSTVIMA LIJEKA POSAVJETUJTE SE SA LJEKAROM ILI FARMACEUTOM.
Zaštićene robne marke u vlasništvu ili pod licencom GSK. ©2020 GSK ili davatelj licence. PM-BA-VOLT-20-00017, 05/20.