Novo rukovodstvo i jubilej 10 godina od osnivanja Komore magistara farmacije Federacije Bosne i Hercegovine, bio je povod za razgovor sa predsjednikom Komore prim. mr. ph. Marinom Crnogorcem.
Razgovarala: Jasmina Hadžić; Fotografije: Almin Tabak
Od svog osnivanja do danas, Komora magistara farmacije Federacije Bosne i Hercegovine može se pohvaliti mnoštvom organizovanih kongresa, simpozija, stručnih predavanja, realizovanih kampanja i aktivnog učešća u promociji i zaštiti magistarske struke. Povodom jubileja 10 godina od osnivanja intervju za Valetudo magazin dao je predsjednik Komore, prim. mr. ph. Marin Crnogorac, gdje se osvrnuo na trenutno stanje farmacije u BiH, te podijelio i neke planove za budućnost.
Valetudo: Nedavno je održan Petnaesti simpozij magistara farmacije FBiH u Sarajevu. Možete li nam reći koliko je kolega prisustvovalo i koje su najvažnije teme o kojima se govorilo tokom simpozija?
Crnogorac: U hotelu Hills u Sarajevu je od 02. 12. do 04. 12. 2022. godine održan 15. simpozij magistara farmacije Federacije Bosne i Hercegovine. Na samom skupu sudjelovalo je 972 kolegice i kolege iz cijele Federacije. Tema skupa je bila dermatofarmacija, a kao predavači su govorili najeminentniji stručnjaci čiji je rad vezan za ovo područje. S obzirom da su sudjelovali predavači iz cijele BiH, regiona i Poljske možemo govoriti da je skup bio međunarodan.
Valetudo: Koliko magistara farmacije ima u FBiH, odnosno koliko ih je da su vaši članovi? Koliko magistara farmacije imamo u cijeloj BiH?
Crnogorac: U Federaciji Bosne i Hercegovine ima oko 3.400 magistara farmacije, od kojih su 3.000 članovi Komore. U cijeloj Bosni i Hercegovini ima oko 4.700 magistara farmacije. Taj broj se iz dana u dan mijenja, tako da potpuno precizan podatak ne možemo imati.
Valetudo: Krajem prošle godine Komora je obilježila 10 godina postojanja. Čestitamo na jubileju. U kakvoj je situaciji farmaceutska struka kod nas trenutno?
Crnogorac: Tako je. Krajem prošle godine Komora magistara farmacije Federacije BiH je obilježila deset godina postojanja. U našoj državi farmaceutska struka je u prilično nezavidnoj situaciji. Razlog tome je prije svega ekonomski status magistara farmacije čija prosječna plaća u BiH iznosi 1.500 KM. Za struku se često u javnosti vežu prilično negativne konotacije, najčešće iz potpunog neznanja i nedovoljne informiranosti.
”Da bismo poboljšali položaj magistara farmacije u BiH mislim da treba napraviti određene promjene u zakonskoj regulativi kad je u pitanju rad farmaceutske struke u sustavu zdravstvene zaštite.”
U kakvom smo stanju najbolje govori podatak da se nekoliko najboljih i najpoznatijih svjetskih kompanija povuklo sa tržišta BiH. Slikovito rečeno, ne žele nam više ni prodavati svoje lijekove.
Lijekovi koji se sada registriraju u EU, za registraciju u BiH čekaju točno 2,5 godine. Veliki krivac za ovo su i razna udruženja koja svojim radom i netočnim informiranjem javnosti dovode da toga da ugroze zdravlje u FBiH.
Valetudo: Što biste izdvojili kao dosadašnji uspjeh rada Komore i Vas kao predsjednika?
Crnogorac: Kada je organizacija rada Komore u pitanju, mislim da je najveći uspjeh što od kraja prošle godine djelujemo u vlastitom prostoru. Taj prostor je kupljen vlastitim sredstvima Komore, bez kredita ili bilo kakvog zaduženja. Za ovo je najzaslužnije aktualno rukovodstvo koje je svojim domaćinskim upravljanjem dovelo do ovog rezultata.
Vrlo važna je i organizacija dva simpozija u prošloj godini, u petom mjesecu u Neumu i u dvanaestom mjesecu u Sarajevu, kao i organizacija desetak manjih skupova i on-line predavanja.
Edukacija naših članova i u narednom periodu ostaje prioritet rada Komore.
U prošloj godini smo se aktivno uključili u rad FIP-a (Svjetske farmaceutske federacije) gdje su nas na kongresu u Sevilli (Španija) predstavljale tri kolegice i konačno, nakon niza propuštenih godina, smo sjedili za istim stolom sa farmaceutima iz cijelog svijeta. Nastavit ćemo suradnju sa FIP-om i u ovoj godini.
Valetudo: Gdje vidite prostor za poboljšanje položaja magistara farmacije u BiH?
Crnogorac: Da bismo poboljšali položaj magistara farmacije u BiH mislim da treba napraviti određene promjene u zakonskoj regulativi kad je u pitanju rad farmaceutske struke u sustavu zdravstvene zaštite.
Imamo puno ministarstava zdravstva na različitim razinama vlasti, ali nemamo ministarstvo zdravstva na razini države što smatram velikim nedostatkom.
Da bismo iz kandidatskog statusa prešli u ravnopravno članstvo u EU mislim da će taj korak biti neophodan. Naravno da je problem i materijalni status magistara farmacije te ćemo u skladu sa svojim mogućnostima raditi na mijenjanju situacije.
Valetudo: Gdje se trenutno u BiH obrazuju magistri i kakva je situacija sa kvalitetom obrazovanja?
Crnogorac: Magistri farmacije se trenutno obrazuju na javnim fakultetima u Sarajevu, Mostaru, Tuzli i Banjaluci kao i na nekoliko privatnih institucija. Što se tiče kvalitete obrazovanja, ona je neujednačena i mislim da postoje poprilične razlike između kurikuluma. Da bi se ovo riješilo, mislim da i država treba odrediti kakav sustav obrazovanja treba Bosni i Hercegovini.
Valetudo: Koliko su naši magistri stručni i priznati za rad izvan granica BiH. Da li je možda došlo do odljeva kadrova izvan granica naše zemlje?
Crnogorac: Naše kolegice i kolege koje rade van granica BiH su izuzetno cijenjeni u struci s tim što najveći dio država u kojima rade same određuju koliko će vrednovati diplomu iz BiH. Tu prije svega mislim na mjesto na kojem su stekli svoje obrazovanje.
Što se tiče odljeva kadrova, na godišnjoj razini je velik i samo u prošloj godini smo potpisali 58 odlazaka iz članstva Komore za one koji su otišli raditi u inozemstvo. Koliko mi je poznato, slično stanje je i u Farmaceutskoj komori Republike Srpske.
Ovo se ponavlja iz godine u godinu i mislim da i ovaj podatak govori o statusu magistara farmacije u Bosni i Hercegovini.
Valetudo: Koji su budući prioriteti rada Komore?
Crnogorac Dva osnovna prioriteta su edukacija članova i poboljšanje statusa magistara farmacije BiH. Nadam se da ćemo u buduće imati više razumijevanja od strane onih koji donose odluke o našoj struci.
Edukacija naših članova i u narednom periodu ostaje prioritet rada Komore.