Povodom otvaranja Dijabetološkog savjetovališta u Tuzli, imali smo priliku razgovarati s gospođom Indirom Bektić, predsjednicom Udruženja građana Novi horizonti Tuzla. Gospođa Bektić je vodeća snaga iza ovog udruženja koje se posvećuje pružanju podrške oboljelima od dijabetesa i unapređenju njihovog kvaliteta života. Kroz razgovor saznali smo više o radu udruženja, važnosti otvaranja Dijabetološkog savjetovališta u Tuzli, kao i njihovim naporima u borbi protiv dijabetesa.
Razgovarala: Suada Veitch, Foto: UG Novi horizonti Tuzla
Ključ za podršku i napredak oboljelih od dijabetesa
Udruženja građana Novi horizonti Tuzla je osnovano 2002. godine i trenutno okuplja oko 170 članova oboljelih od dijabetesa tipa 1. Od početka 2023. godine, Udruženje je proširilo svoj opseg i sada uključuje i oboljele od dijabetesa tipa 2, koji su dosad bili marginalizirani u pogledu kvalitete života i prava na ortopedska pomagala putem Zavoda zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona.
Edukacija i borba protiv stigmatizacije
‘’U posljednjih pet godina, Udruženje je intenziviralo svoje aktivnosti. Fokusirali smo se na kontinuiranu edukaciju naših članova, s naglaskom na računanje ugljikohidrata, doziranje inzulina, korekcije, postupanje u slučaju hipoglikemije i hiperglikemije. Također smo organizovali psihosocijalne radionice kako bismo ojačali samopouzdanje oboljelih od dijabetesa i njihovih porodica’’, kazuje Indira Bektić, predsjednica Udruženja.
Prema njenim riječima, Udruženje naporno radi na edukaciji okoline u kojoj oboljeli žive, počevši od vrtića, osnovnih i srednjih škola, pa sve do fakulteta. ‘’Cilj nam je educirati prosvjetne radnike o ispravnom postupanju prema oboljelima od dijabetesa tipa 1, kako bismo smanjili svaki oblik diskriminacije prema njima’’, ističe Bektić.
U radu Udruženja sudjeluje veliki broj članova, kako u edukaciji, tako i u organizaciji aktivnosti koje provode. Osim predsjednice Udruženja, Upravni odbor i Skupština Udruženja također daju značajan doprinos njihovom radu.
‘’Bez njihove podrške, bilo bi izuzetno teško organizovati sve ove aktivnosti. U proteklih pet godina, Udruženje je uspješno realiziralo 54 projekta i aktivnosti, te organiziralo 15 edukativno-rekreativnih kampova. Također, aktivno radi i Vijeće mladih Udruženja, čija je svrha angažovati mlade članove koji su spremni raditi i educirati se za pisanje projektnih prijedloga, s ciljem preuzimanja vodstva Udruženja, jer na mladima svijet ostaje’’, govori Bektić.
Prošle godine, Udruženje je ostvarilo značajan uspjeh s projektom “Unapređenje evidencije o broju oboljelih od dijabetesa na području Federacije BiH”, čiji je cilj bio poboljšanje kvalitete života oboljelih.
‘’U okviru projekta, izmijenjena je Prijava oboljelog od šećerne bolesti koja već 20 godina nije ažurirana i prilagođena suvremenim trendovima liječenja. Također, izvršena je nadogradnja softverske aplikacije koja omogućuje ažuriranje Registra oboljelih od šećerne bolesti, čime pridonosimo boljem planiranju potreba oboljelih od dijabetesa na području cijele Federacije’’, navodi Bektić.
Otvorenje Dijabetološkog savjetovališta i njegova važnost za zajednicu
Gospođa Bektić otkriva kako je otvaranje Dijabetološkog savjetovališta pružilo nove mogućnosti za edukaciju i podršku oboljelima od dijabetesa te kako će to imati dugoročne pozitivne efekte na njihovu kvalitetu života.
‘’Budući da je naglasak stavljen na edukaciju oboljelih jer je ključna za dobru regulaciju dijabetesa, otvorili smo Dijabetološko savjetovalište u prostorijama Udruženja u maju 2023. godine. U savjetovalištu su angažovana dva ljekara endokrinologa-dijabetologa i psiholog. Već u prvom mjesecu rada, savjetovalište je postiglo izvrsne rezultate, a svi termini su popunjeni’’, govori Bektić, ističući kako je to jasan pokazatelj koliko je ovakvo savjetovalište važno za oboljele, te bi trebalo biti prisutno u svakom kantonu.
Ono što posebno ističe kao zanimljivo za ovo Udruženje jest tendencija da svi oboljeli od dijabetesa tipa 1 koriste inzulinsku pumpu. ‘’Također, maksimalno se trudimo da se ukinu sve dobne granice za prava na ortopedska pomagala, jer dijabetes ne prestaje s navršenih 18 ili 26 godina. Stalno se nameću dobne granice do kojih osiguranici imaju pravo na ortopedska pomagala poput trakica, senzora i pumpi’’, naglašava Bektić.
U Tuzlanskom kantonu, ne postoje dobne granice i svi oboljeli ostvaruju pravo na sva ortopedska pomagala, na što su u ovom Udruženju izuzetno ponosni. Dostupne su im sve vrste inzulina, inzulinske pumpe i senzori za bezbolno i kontinuirano mjerenje šećera u krvi.
‘’Kada je riječ o godišnjim kontrolama na Klinici za dječje bolesti UKC Tuzla, naša djeca prolaze kroz dnevnu bolnicu gdje se obavljaju sve potrebne analize’’, govori Bektić, dodajući kako su na taj način pošteđena dugotrajnih posjeta laboratorijima i prikupljanja nalaza jer se sve obavi na jednom mjestu u dnevnoj bolnici.
Partnerstvo s institucijama u ostvarivanju ciljeva
Sve aktivnosti ovo UG Novi Horizonti provodi u saradnji s relevantnim institucijama, posebno sa Zavodom zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona, Ministarstvom zdravstva na kantonalnoj i federalnoj razini, te Zavodom za javno zdravstvo. Također, kontinuirano sarađuju s Klinikom za dječje bolesti i Klinikom za interne bolesti UKC Tuzla, te s ljekarima endokrinolozima i dijabetolozima.
‘’Jedan od problema s kojima se suočavamo jest nedostatak liječnika, posebno na Klinici za interne bolesti gdje se nalazi odjeljenje endokrinologije. Ljekari često nemaju dovoljno vremena za pružanje edukacije oboljelima, što rezultira dužim čekanjem na kontrolne preglede. Međutim, pokušavamo riješiti taj problem kroz Dijabetološko savjetovalište’’, ističe Bektić.
Prema njenim riječima, potrebu za postojanjem savjetovališta prepoznali su davno, ali tek ove godine stvorile su se stvarne mogućnosti za njegov rad, uz veliku podršku kompanija Novo Nordisk Pharma d.o.o. Sarajevo, Pharma Maac d.o.o. Sarajevo i Farmavita d.o.o. Sarajevo, maksimalno podržale našu ideju i realizaciju projekta. ‘’Ove kompanije nisu samo podržale savjetovalište. One kontinuirano pomažu rad Udruženja građana Novi horizonti’’, naglašava Bektić.
‘’Udruženje doživljavamo kao jednu veliku porodicu u kojoj zajedno rješavamo sve probleme. Trudimo se biti od pomoći kada nam se jave novodijagnosticirani slučajevi dijabetesa u trenucima koji su izuzetno stresni za porodicu’’, govori Bektić.
Uduženje Novi Horizonti zagovara bolji kvalitet života za oboljele, ali istovremeno insistira na saradnji s institucijama kako bi bili partneri, a ne suprotstavljene strane. ‘’Smatramo da samo kroz partnerski odnos možemo očekivati dugoročna rješenja i poboljšanje kvalitete života’’, kaže Bektić.
Poruka oboljelima od dijabetesa
‘’Naša poruka oboljelima od dijabetesa jest da se pridruže svojim matičnim udruženjima, da se aktivno uključe u rad udruženja, da se neprestano educiraju i da nikada ne dopuste da ih iko smatra drugačijima. Mi možemo sve što mogu i zdrave osobe, pa čak i bolje.’’