AUTOR: Prof. dr Ervin Alibegović, specijalista internist, gastroenterohepatolog, UKC Tuzla
Duže od 150 godina istražuju se struktura, funkcija i primjena žučnih kiselina, ali ni do danas nisu u cijelosti istraženi njena uloga u signalnom sistemu, metabolizmu, kao ni njena fiziološka uloga. Prve žučne kiseline otkrivene su 1948. godine, a već 1900. godine počinje njihova primjena u obliku raznih tonika – laksativa. Rezultati njihovog djelovanja su objavljeni u dobro kontroliranim studijama efikasnosti.
Njihovo terapijsko svojstvo u tretmanu raznih oboljenja jetre poznato je još od doba kineske tradicionalne medicine. Današnje studije pokazuju da je primjena UDCA (ursodeoksiholna kiselina) opravdana u slučajevima mikroholecistoltijaze, mikroholedoholtijaze i idiopatskog pankreatitisa.
UDCA je jedini lijek koji je odobren od FDA u tretmanu primarnog bilijarnog holangitisa (PBC), s obzirom na to da odgađa razvoj progresije jetrene ciroze u gotovo 30 posto pacijenata s ranim stadijem PBC-a.
Mnoge studije snažno podupiru i činjenicu o primjeni UDCA u tretmanu intrahepatične holestaze, koja se javlja u kasnom dijelu trećeg trimestra trudnoće.
Svoj terapijski učinak svakako ima u tretmanu cistične fibroze, GVHD-a (jetrena afekcija), bilijarnoj atreziji, kao i u nealkoholnom steatohepatitisu.
Snižavajući bilijarni holesterol putem smanjenja njegove apsorpcije u tankom crijevu, njegove sekrecije u bilijarnom sadržaju, ispoljavajući imunomodularno djelovanje, kao i hepatoprotektivno i holangioprotektivno djelovanje, BILEXIN® tablete u dozi od 250 mg pokazuju i terapijsko i profilaktičko dejstvo u spomenutom indikacijskom području.
Posebno je interesantna uloga preparata UDCA u stanju koje se karakterizira mukom, povraćanjem bilijarnog sadržaja i abdominalnim bolom, a nastaje uglavnom nakon operativnih zahvata na želucu. Takvo stanje naziva se bilijarni refluksni gastritis i predstavlja terapijski izazov.
Endoskopski, oboljenje se karakterizira eritemom sluznice želuca koja je istanjena i prekrivena žućkastim sadržajem. Istraživanja još od sredine osamdesetih godina prošlog stoljeća ukazuju na činjenicu da primijenjena doza od 1.000 mg dnevno u trajanju od mjesec dana dovodi do smanjenja intenziteta bola i do nestanka muke i prestanka povraćanja. Vodeći se tom činjenicom, kao i saznanjem o postojanju veze između postholecistektomijskog sindroma i bilijarnog gastritisa, lijek se učestalo primjenjuje i u tretmanu postholecistektomijskog sindroma.
Istraživanje objavljeno u Saudi Med J. u maju prošle godine upućuje na činjenicu da UDCA u dozi od 10 do 25 mg po kilogramu tjelesne težine, a primijenjena u oboljenjima jednjaka nebilijarnog porijekla, ima izrazito visok stepen sigurnosti i vjerovatno značajan terapijski učinak u tretmanu tzv. Barrettovog jednjaka. Isti učinak, karakteriziran smanjenjem simptoma, UDCA ima i na funkcionalnu dispepsiju.
Kako se u tretmanu funkcionalne dispepsije najčešće koriste inhibitori protonske pumpe, treba napomenuti da nije zabilježena interakcija između ova dva lijeka.
Možemo zaključiti da BILEXIN® tablete 250 mg predstavljaju lijek s visokim sigurnosnim profilom, djelotvornim mehanizmima djelovanja i niskom interakcijom s drugim lijekovima, što ga svrstava u grupu često propisivanih lijekova.